Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-04-11 09:43:39
Nie lekceważ tych objawów
Przyczyn powstania problemów z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby może być bardzo wiele – objawy również często bywają niespecyficzne. Nieraz mamy do czynienia z uczuciem zmęczenia, dziecko może czuć się podobnie jak przy przechodzeniu grypy. Pojawić się może gorączka, niekiedy również bóle mięśni oraz stawów. Kolejne symptomy związane są z układem pokarmowym: maluchowi dokuczać mogą wymioty lub biegunka, nudności, brak apetytu. Możemy jednak zaobserwować także o wiele bardziej charakterystyczne sygnały, które powiedzą nam o tym, że z wątrobą dziecka dzieje się coś złego. Przede wszystkim jest to ból lub dyskomfort w prawej części nadbrzusza – czyli tam, gdzie znajduje się ten ważny narząd. Warto wiedzieć, że podczas różnych chorób może nastąpić jego lekki obrzęk. Najbardziej charakterystyczna jest jednak tzw. żółtaczka, czyli zabarwienie na żółtawy kolor skóry czy białek oczu. Żadnego z powyższych objawów nie wolno nam lekceważyć – nawet jeśli samopoczucie dziecka jest względnie dobre, koniecznie udajmy się do lekarza. W przypadku starszych dzieci warto sięgnąć po produkt leczniczy na ból wątroby – np. Essentiale, który przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek narządu.
Wirusowe zapalenie wątroby
W przypadku dzieci problemy z wątrobą często związane są z chorobą wirusową. Najpowszechniej występującą, a zarazem najmniej niebezpieczną jej odmianą jest wirusowe zapalenie wątroby typu A, nazywane też żółtaczką lub chorobą brudnych rąk. Dziecko zarazić się może drogą pokarmową, o co nietrudno np. podczas zabawy z innymi dziećmi – wiadomo, że maluchy nie zawsze przestrzegają zasad higieny. Objawy towarzyszące WZW typu A to zazwyczaj obrzęk wątroby, gorączka, bóle brzucha, bóle mięśni, nudności, a także żółtaczka. Istnieje skuteczna szczepionka, która pomaga ochronić dziecko przed zachorowaniem. Znamy też skuteczną szczepionkę zapobiegającą zachorowaniu na WZW typu B. W tym przypadku mamy do czynienia z bardziej poważnym, choć znacznie rzadziej występującym u dzieci schorzeniem. Chociaż objawy zwykle same ustępują, to niekiedy konieczne okazuje się podanie leków przeciwwirusowych. WZW typu B zarazić się można m.in. przez kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi chorej osoby.
Problemy z wątrobą nie dotyczą tylko dorosłych – mogą przytrafić się także dziecku. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak zareagować w takiej sytuacji.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.